הודעה על קיום בחירות לועד מקומי, למליאה ולראשות המועצה

בת שבע ויסנודל • כניסות

שלום חברים,

בימים אלו נסגרות החוברות לטובת קיום בחירות בראשויות.


להלן פירוט כפי המופיע באתר המועצה:

http://www.hof-hacarmel.co.il/info.php?id=1794

בחירות לועד המקומי:

יש להגיש מועמדות עד לתאריך 26/9 כולל את כל המסמכים הרלוונטים למנכ"ל המועצה, לפרטים נוספים טלפון: 04-8136221

כנ"ל בחירות למליאת המועצה וגם לראשות המועצה.

להלן פוסט מועתק בנושאים המדוברים מדברי ממה ליפשיץ, תושב כרם מהר"ל:

פחות מחודשיים לבחירות
פחות משלושה שבועות להגשת מועמדים.
כבכול מערכת בחירות אנו עומדים בפני מספר שאלות.
לאור עברי וניסיוני אנסה "לעשות סדר" ולהאיר עיני המתלבטים והמתבלבלים.
בכדי לא להכביד על הקוראים, אפרסם את הדברים בשלושה "פוסטים" לא ארוכים.
מה בוחרים בבחירות אלו?
אנו עומדים לבחור בשלוש מעטפות שונות:
• בחירה אישית בראש המועצה
• בחירה בנציג/נציגי היישוב למליאת המועצה – המפתח לנציגות יישוב הוא: כל 1100 בעלי זכות בחירה מקנים נציג – לפי מפתח זה עתלית תשלח למליאת המועצה 5 נציגים, קיסריה 4, מעגן מיכאל 2 וכל שאר היישובים נציג אחד מכל יישוב.
• בחירה של 3, 5, או 7 חברים (כל יישוב ע"פ החלטתו) שישמשו כוועד מקומי (מוניציפאלי) של היישוב – וועד זה משמש כזרוע הביצועית של מליאת המועצה.
בחירת ראש מועצה
תפקיד ראש המועצה הוא התפקיד החשוב והמעניין שבתפקידים הציבוריים – ראש המועצה נוגע בחיי כל תושב ותושב מיום הולדתו ועד לאחר מותו. אחריותו נוגעת בכל תחומי החיים – מגורים, תעסוקה, חינוך (בכל הגילים), בריאות, איכות חיים, פיתוח אזורי, תחבורה ועוד ועוד. הוא חייב להיות מסוגל לתפעל ביעילות צוותי עבודה, לנצל את התקציב העומד לרשות המועצה (בחוף הכרמל כרבע מיליארד ₪) ולחלקו בצורה אופטימאלית וצודקת בין הצרכים והדרישות.
ראש המועצה הוא זה שנושא באחריות אם פחי האשפה לא פונו, הביוב גולש, אם מוסד חינוכי לא מתפקד, או אם התנועה בכבישים מסוכנת. הוא חייב לדעת לקבל החלטות ולדעת לסמוך על בעלי המקצוע שנמצאים תחתיו, ועל כן עליו לדעת לבחור אנשים טובים, לדאוג להכשרתם וקידומם המקצועי ולדעת להפעילם.
הדרישות מראש הרשות הן רבות, הלחצים גדולים ועל כן עליינו לבחור אדם שיוכל להגשים את הציפיות ממנו. אסור לנו לשכוח שמדובר בחיים של כולנו ותפקיד ראש הרשות אינו מעבדה לניסוי. עליינו לבחור באישיות "בשלה" בעלת ניסיון ניהולי, שמסוגל להעמיד חזון ויעדים לפיתוח האזור מחד אבל ראליסטי ומסוגל לקבל ביקורת מאידך.
בכל מערכת בחירות צצים אנשים הרואים בעצמם מתאימים, ומתמודדים על התפקיד – החובה והאחריות שלנו לבחור בתבונה, לא להיגרר אחר מראה עיניים או סיסמאות, קלישאות וגימיקים פרסומיים.בנוסף כתב ממה:

בפוסט הקודם כתבתי על החשיבות בבחירת ראש מועצה ראוי, אשר עברו מעיד על יכולותיו בהנהגת האזור ובביצוע התפקיד הקשה של ראש הרשות.
בפוסט זה אביא את דעתי בדרך בה עלינו לבחור את נציגנו במליאת המועצה.
התכונות שאחפש בנציגי במליאה שונות מאלו שאדרוש מראש הרשות. בראש וראשונה עליו להיות ישר דרך, אשר להערכתי יוכל לעמוד בפני לחצים ופיתויים. אדם בעל חשיבה עצמאית שפיו וליבו שווים והוא אינו מהסס להביע את דעותיו. אין הכרח שלנציג היישוב יהיה ניסיון קודם בתחום המוניציפאלי – אבל ניסיון כזה יכול לעזור. חשוב שהנציג יהיה בעל יכולת ניתוח של מצבים, ראיה מפוקחת לטווח רחוק וחזון בתחומים המעניינים אותו ויש להם נגיעה לחיים באזור.
חשוב ביותר שלא יהיה כל הזמן "נגד הבעד" או "בעד הנגד" וישקול כל נושא בראש פתוח והגיוני.

ולבסוף:

הפוסט השלישי עוסק בבחירת הוועד המקומי (מוניציפאלי).
וועד זה תפקידו כפול – מחד הוא משמש כאחת מזרועות השליטה של המועצה ומאידך תפקידו לתת מענה לצרכים הייחודיים של היישוב בתחומי התרבות, החברה ואיכות החיים.
משרד הפנים – בהיבט מוגבל – הגדיר "בחירות על-פי מפלגות" – מובן שדבר זה לא רק שאיננו מתאים ליישוב כשלנו, הוא אפילו "קטלני" – הנצחת מחלוקות היא הדרך הישירה לגיהינום חברתי ולהריסת כל תשתית חברתית.
גם המצב הקיים כיום בו ישנם ביישוב שני וועדים – וועד אגודה וועד מקומי – הוא לא טוב וגורם לחיכוכים רבים.
המצב האידיאלי הוא ועד אחד שבו נמצאים נציגי האגודה ונציגי כלל הציבור, אשר נבחרים בהסכמה ומייתרים את הבחירות. אבל כולנו יודעים ש"לאידאלי" אפשר רק לשאוף, על-כן צריך למצוא את הדרך ההגיונית ליישב את הנושא.
אין צורך "להמציא את הגלגל" כל היישובים הדומים לנו נתקלים באותן הבעיות וחלקם גם הצליחו לפתור אותן – בצורות שונות – צריך ללמוד את הפתרונות השונים ולאמץ את המתאים לנו. לשם כך, לדעתי, יש להקים בדחיפות ועדת היגוי שתורכב מחברים הנמצאים בקונצנזוס שתגיש הצעה לבחירת הוועד.
תפקיד מינוי הוועדה הוא של הוועד היוצא ועליו לעשות זאת באופן מידי כי התאריך האחרון להגשת מועמדים הוא 27 בספטמבר.

רשמה:

בת שבע ויסנודל
050-3866300